streda 5. novembra 2014

Dominikánska republika – raj v Karibiku


„Našli sme bránu do raja“ – túto okrídlenú vetu vyslovil Krištof Kolumbus, keď v roku 1492 po dlhej a náročnej plavbe vystúpil na brehu ostrova. Dominikánska republika je aj dnes synonymom pobytu v raji – to pravé miesto pre tých, ktorí potrebujú oddych po dlhých mesiacoch namáhavej práce... Je to najmä vďaka nádherným plážam s bielym pieskom lemovaným vysokými palmami, vyhriatemu tyrkysovému moru a množstvu slnečných dní. Krajina však ponúka aj vysokú úroveň služieb, vynikajúcu stravu a bohatý all inclusive zahŕňajúci športové vyžitie. A čo je nemenej dôležité, v porovnaní s Mexikom alebo Kubou je dovolenka v Dominikánskej republike najlacnejšia.

Z Viedne sú k dispozícii priame lety do Punta Cany, a to raz týždenne. Kto si želá letieť oboma smermi priamo, mal by si vybrať dovolenku buď na 6 alebo na 13 nocí. Na ďalšie veľké letiská v Santo Domingu a v Puerto Plata sú možné iba lety s prestupom. Keďže v zimnom období, kedy je v Dominikánskej republike hlavná turistická sezóna, hrozia v Európe problémy s leteckou dopravou, odporúčam aspoň na cestu tam si zvoliť priamy let.

Pobrežie Dominikánskej republiky sa obvykle delí na východné, juhovýchodné, severné a severovýchodné. Najnavštevovanejšie je bezpochyby východné pobrežie v blízkosti letiska Punta Cana. Na skoro 50 kilometrov dlhej „Costa del Coco“ sa nachádzajú viaceré z najznámejších a najobľúbenejších pláží sveta s jemným bielym pieskom, kokosovými palmami a pokojným morom s priezračnou vodou. Najkrajšie časti sú Punta Cana, Playa Bavaro a Uvero Alto. Celé pobrežie harmonicky lemujú luxusné 4* a 5* hotely so službami all inclusive. Turisti sa tu môžu venovať rôznym športovým aktivitám, medzi ktoré patria najmä vodné športy, potápanie, šnorchlovanie, golf, tenis, jazda na koni a podobne, ako aj nákupom. Transfer z letiska do väčšiny hotelov trvá cca 30 min.Juhovýchodné pobrežie sa tiahne od hlavného mesta Santo Dominga smerom k Punta Cane. Presnejšie vzaté je iba táto časť Dominikánskej republiky skutočný Karibik, keďže ju obmýva Karibské more – na rozdiel od ostatných oblastí, ktoré obmýva Atlantický oceán. No teplota vody oproti iným častiam krajiny je len o máličko vyššia, takže rozdiel ani nepostrehnete. V strediskách Boca Chica a Juan Dolio sa striedajú piesočnaté pláže s koralovými útesmi, takže si tu na svoje prídu hlavne milovníci šnorchlovania. Táto oblasť je veľmi vhodná aj ako východiskový bod na poznávanie vnútrozemia ostrova. Lieta sa buď do Punta Cany alebo do Santo Dominga. Transfer z oboch letísk trvá cca 3 hodiny.

Bližšie smerom k Punta Cane sa nachádza celebritami navštevovaná La Romana s plážami, ktoré aj UNESCO označuje za jedny z najkrajších na svete, a malebné stredisko Bayahibe ponúkajúce veľmi dobré podmienky na potápanie a aktívny odpočinok. Najbližšie letisko je v Punta Cane, odkiaľ transfer trvá cca 2 hodiny; transfer z letiska v Santo Domingu trvá cca 3 hodiny.

Severné pobrežie reprezentujú predovšetkým strediská Puerto Plata, Playa Dorada, Sosúa a Cabarete. Táto oblasť láka turistov najmä svojimi historickými pamiatkami, ale aj tu nájdete krásne pláže a široké možnosti pre športové vyžitie – potápanie, windsurfing, tenis, golf, trekking, canyoning. Najbližšie letisko je v Puerto Plata.

Severovýchodné pobrežie predstavuje polostrov Samaná, ktorý je jednou z najkrajších oblastí Dominikánskej republiky. Je vyhľadávaný predovšetkým pre svoju bujnú tropickú vegetáciu, pokojné pláže, osamelé zálivy, palmové háje, zelené pahorky s vodopádmi a farbami hýriace dedinky. Raz do roka sa návštevníkom ponúka úchvatné prírodné divadlo, keď tu veľryby privádzajú na svet svoje mláďatá. Neďaleko pobrežia sa nachádza preslávený ostrov Cayo Levantado nazývaný tiež Bacardi Island, na ktorom sa natáčala známa reklama na rum. Transfer na polostrov zo Santo Dominga trvá cca 2 hodiny a z letiska v Puerto Plata cca 2,5 hodiny.


Medzi najobľúbenejšie hotely Slovákov patria tie, ktoré sa nachádzajú v stredisku Punta Cana. Ide najmä o 4*-ové hotely Natura Park Resort & Spa, IFA Villas Bavaro Resort & Spa, Sirenis Cocotal Beach Resort Casino & Aquagames, Barcelo Punta Cana a Barcelo Dominican Beach a 5*-ové hotely Barcelo Bavaro Beach & Palace Deluxe, Bavaro Princess, Now Larimar Punta Cana, Grand Palladium Bavaro a Grand Bahia Principe Punta Cana. V oblasti La Romana / Bayahibe sú obľúbené hotely Dreams La Romana Resort & Spa, Be Live Canoa, Viva Wyndham Dominicus Beach a Grand Bahia Principe La Romana. V oblasti Samaná je to hotel Grand Paradise Samana, v Puerto Plata hotel Grand Paradise Playa Dorada a v Juan Doliu hotel Coral Costa Caribe.

Dominikánska republika je spájaná predovšetkým s odpočinkovou dovolenkou. Neznamená to však, že si tu neprídu na svoje aj tí, ktorí majú radi aktívny oddych a poznávanie. V ponuke cestovných kancelárií sú viaceré zaujímavé fakultatívne výlety.Za návštevu určite stojí hlavné mesto krajiny Santo Domingo, ktoré vzniklo v roku 1498 a bolo prvým mestom založeným Európanmi v Amerike. Z významných pamiatok sa tu nachádza dom Krištofa Kolumba, prvá katedrála Nového sveta Catedral Santa María de la Encarnación, pevnosť Ozama, nemocnica a univerzita z roku 1538. Všetky tieto pamiatky sú najstaršie svojho typu na americkom kontinente. Historické centrum tohto koloniálneho mesta je preto právom zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Atraktívny je aj výlet do skutočného Karibiku, čiže na juh – na ostrov Saona. Počas tohto celodenného výletu sa plavíte štyrmi rôznymi plavidlami. Najprv navštívite unikátnu dedinku Altos de Chavón, ktorá je postavená v štýle andalúzskej dediny zo 16. storočia a má v nej domy mnoho celebrít. Po plavbe malebným údolím  riečky Rio Chavón sa nalodíte na katamarán a zanedlho budete mať možnosť pozorovať v krištáľovočistej morskej vode hviezdice. Plavba pozdĺž pobrežia vedie na ostrov Saona, ktorý patrí k najkrajším miestam tejto časti krajiny. Tu sa do sýtosti vykúpete a odpočiniete si v tieni paliem. Neskôr ešte navštívite národný park Parque del Este, ktorý je ukážkou jedinečne zachovaného tropického ekosystému, pričom sa rybárskou loďkou preveziete pomedzi mangrovníky, kde má svoje hniezdo množstvo fregát. Na záver vás rýchloloď dopraví späť do vášho letoviska.

Ďalšou lahôdkou medzi výletmi je polostrov Samaná a jeho národný park Los Haitises. Najprv sa štýlovým minibusom vydáte do srdca krajiny, kde spoznáte život domorodcov, uvidíte ich farebné chalúpky a ochutnáte rôzne ovocie. Ďalej budete pokračovať divokou džungľou na konskom chrbte, až kým nedorazíte ku krásnym vodopádom El Limón. A nakoniec vás ešte čaká plavba na romantický ostrov s bielymi plážami Cayo Levantado – miesto, kde natáčali reklamu na svetoznámy rum Bacardi.

Ak by vám ani tieto výlety nestačili, v ponuke je tiež Jeep Safari, ktoré vás zavedie do vnútrozemia krajiny, možnosť navštíviť obrovský jaskynný systém Los Tres Ojos, rafting na niektorej z riek, adrenalínové zlaňovanie na dráhach zip-line natiahnutých ponad prales, či potápanie pri brehu ostrovčeka Catalina, kde bol objavený vrak lode škótskeho moreplavca Williama Kidda.

Najvhodnejší čas na návštevu Dominikánskej republiky je pre jednotlivé oblasti odlišný. Pre východné a severovýchodné pobrežie je najlepšie obdobie od decembra do júla. Severné pobrežie má najlepšie klimatické podmienky počas suchšieho, ale horúceho obdobia od mája do októbra a juhovýchodné pobrežie od novembra do apríla. Sezóna hurikánov trvá od júla do konca septembra, avšak lejaky poväčšine nezasahujú krajinu na viac ako 24 hodín.

Typickými suvenírmi, ktoré si turisti nosia z dovolenky v Dominikánskej republike, sú cigary a rum. Ide o výrobky, ktoré sa radia medzi najkvalitnejšie na svete, takže nimi zaručene urobíte radosť sebe aj svojim najbližším. Výnimočný je aj kameň larimar nazývaný tiež delfíní kameň alebo kameň Atlantídy – minerál krásnej svetlomodrej farby, ktorý sa ťaží jedine v tejto krajine a má preto značnú hodnotu. No a za zmienku stojí aj jantár, ak sa Vám viac páči zlatožltá farba...Pri ceste do Dominikánskej republiky je asi najvýhodnejšie vziať si so sebou americké doláre a platiť priamo nimi. Ceny v obchodoch sú totiž často uvádzané v dolároch, takže sa Vám veľmi neoplatí vziať si eurá a na mieste ich zamieňať za pesos. Pre vstup do krajiny je potrebná tzv. turistická karta (určitá forma víz), ktorá je pri niektorých zájazdoch už zahrnutá v cene. Ak tomu tak nie je, treba si kartu v hodnote 10 USD zakúpiť po prílete na letisku.

Najrozšírenejším náboženstvom je tu kresťanstvo. Podobne ako iní obyvatelia Karibiku, aj Dominikánci sú veľmi priateľskí ľudia. Sú však zvyknutí na bohatú klientelu, preto sa nečudujte, ak budú predpokladať, že aj vy ste bohatí... Určite vám však nebudú nič nanucovať, ani na vás naliehať. Vďaka ich miernej a pokojnej povahe, ako aj množstvu krás, ktoré táto sympatická krajina ponúka, si z nej naisto prinesiete len tie najlepšie dojmy a spomienky.

 

  Autor, fotografie: Kveta

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára